Kalıcı Makyaj Nedir?

KALICI MAKYAJ NEDİR?

Kalıcı makyaj diğer adıyla mikro pigmentasyon uygulaması, steril ve tek kullanımlık iğneler ile doğal mineral ve renkleri deri altına yerleştirme sanatıdır. Uygulama sudan ve terden etkilenmeyen, ciltte 2 ile 5 yıl arasında kalabilen bir yöntemdir. Kalıcı makyaj ile belirgin kaşlar, gözlere eyeliner, dudaklara kalıcı ruj, saçlar seyrek ise saç efekti uygulanması gibi işlemler sayesinde sahip olmak istenilen görüntüye kavuşturulmakla birlikte, ayrıca kişiye bu anlamda özgüven de kazandırılıyor.

Tarihçesine baktığımızda eski çağ medeniyetlere kadar dayandığı görülmektedir. M.Ö. 2000 senelerine ait bazı mumyalarda, yakın tarihlerde yapılan kazılarda ortaya çıkan ve hala belirgin olan ve İngilizce ‘skin art’ cilt sanatı olarak tabir edilen tatto (kalıcı makyaj) izlerine rastlanmıştır. O dönemde kurum, barut gibi renklendiriciler kullanılarak sivrileştirilmiş taşlar ilkel aletler ile yapıldığı tahmin edilmektedir.

Arkeolojik keşifler bile göstermektedir ki taş devrinde bile tatto uygulamaları yapılmaktaydı. Uzak doğuda başlı başına bir kültür olan tattoo 500 yılı aşan geçmişi ile geniş kitleler tarafından beğenilmiş ve kabul görmüştür. 1980’lere kadar hapishane ve denizcilerin tercih ettiği tatto bu zaman diliminden sonra günümüz teknolojisi ve bilgi donanımıyla hayatımızı kolaylaştıran her alanda kullanılmaya başlanmıştır.

KALICI MAKYAJ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR ?

Devamlı makyajlı ve bakımlı bir görüntüye sahip olmak istenmesi
Düşük görünen kaşı kaldırmak
Kısa bir kaşı uzatmak
Belirgin olmayan veya hiç var olmayan kaşları çizmek
Dudak çizgilerini düzeltmek
Düzgün olmayan dudak hatlarını düzeltmek
Dudak kalınlıklarını orantılamak
Gözün üst ve alt kirpik diplerini belirginleştirmek
Vitiligo (ciltte yama şeklinde görülen deri hastalığı) lekeleri üzerine
Saçlı deride kel bölgeleri kamufle etmek
Göğüs ucu renklendirme
Kemoterapi ve yara izlerini gizleme

UYGULAMA YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

Uygulamanın gerçekleştirileceği ortam oldukça steril olmalıdır.
En önemlisi kullanılacak malzemeler tek kullanımlık olmalıdır.
Kullanılan pigment (boyaların) güvenli olduğuna dikkat edilmelidir.
Uygulama yapılacak kişi çok alerjik bir yapıya sahipse uygulamaya başlanmadan cilt rengi tonu minik bir uygulama ile test edilmelidir.
Kalıcı makyaj uygulaması dövme ile karıştırılmamalıdır. Dövme, deri yüzeyinin daha alt tabakasına yerleştirilerek uzun yıllar kalıcılığını korurken, daha sonraki yıllarda yapılacak uygulamalara engel teşkil etmektedir. Kalıcı makyaj uygulamasında, kullanılan pigmentler tamamen doğal (bitkisel) olup derinin dermis olarak adlandırdığımız ikinci yüzeyine yerleştirilir. Hiçbir alerjik reaksiyon içermez ve zaman içerisinde kaybolur.

Bu içeriği paylaşabilirsiniz

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Kahve içmeye de bekleriz :)

İletişim sayfamızdan bize ulaşabilir, iletişim formundan merak ettiklerinizi sorabilir, randevu talebinde bulunabilirsiniz.